استفاده از واترجت در ساخت و ساز

 

واترجت
واترجت

لکه هایی که بعد از چندین بار ساییده شدن از بین نمی روند گرد و خاکی که مدت طولانی روی داربست ها و میله ها باقی مانده است. چه طور می توان به اسانی با واترجت این مشکلات را حل کرد؟

استفاده از واترجت پرفشار بیش از بیست سال است که  در مصارفی مانند شستشوی نما با واترجت وجود دارد و استفاده می شود ، اما هنوز در صنعت ساخت و ساز به پتانسیل کامل خود نرسیده است. این مطالعه به بررسی نقش واترجت در ساخت و سازهای سنگین بطور کلی و خصوصاً تأثیر آن بر پیمانکاران می پردازیم.

واترجت ها در دهه 1970 در ایالات متحده معرفی شدند و صرفاً برای اهداف نظافت مورد استفاده قرار گرفتند. با توسعه این فناوری که شامل آب جوشهایی است که می توانند عمل ساییدن را انجام دهند، برنامه های جدید به صورت ازمون و خطا مورد استفاده قرار گرفتند. با این حال ، تا همین اواخر این ابزار تا حد زیادی در صنعت ساخت و ساز استفاده نشده بود.

واترجت پرفشار چندین مزیت نسبت به تکنیک های معمولی ارائه می دهد. با قوانین سختگیرانه محیط زیست در اکثر کشورها ، فناوری واترجت ممکن است تنها روشی باشد که می تواند جایگزین ابزارهای معمولی شود.

مزایای مهم واترجت ها

به بیان خلاصه ای از مزایای مهم واترجت ها می پردازیم. مقادیر کم تولید گرد و غبار : واترجت ذرات مزاحم و خاک ها را از بین می برد و این فرایند را عملاً بدون ایجاد گرد و غبار انجام می دهد. بدون نیاز به تیزکردن : هیچ ارتباط مستقیمی بین واترجت و مواد بریده شده وجود ندارد. بنابراین هیچ بخشی برای تیز کردن وجود ندارد!! بدون ایجاد گرما در حین استفاده : آب جوش برای استفاده در محیط های انفجاری مانند مخزن سوخت بی خطر است. برش با کیفیت بالا : از مراحل اتمام در فلزات جلوگیری یا کاهش می یابد. این امر باعث صرفه جویی در وقت و مواد می شود. سازگار با روبات ها : نیروهای کم واکنش اجازه استفاده از روباتیک را می دهند که سازگاری ان با روبات ها را نشان می دهد. برخی از مزایای دیگر آن شامل قابلیت حمل و قابلیت استفاده آسان است.

ایرادات واترجت

در کنار مزایای برش با واترجت در ساخت و ساز ایراداتی نیز وجود دارد. واترجت یک ماشین پیشرفته است : عمق برش بستگی به بسیاری از پارامترها مانند اپراتورهای آموزش دیده و .. دارد تا بهترین عملکرد را با کمترین میزان هزینه داشته باشد.

از دیگر معایب آن می توان به موارد زیر اشاره کرد : هزینه اولیه بالا ماشین آلات : بسته به کاری که از واتر جت انتظار دارید ، قیمت می تواند از پایه 20،000 دلار تا 50000 دلار متغیر باشد. سطح سر و صدای زیاد : با استفاده از یک گیرنده مناسب ،سرو صدای واترجت(تراشنده) به 90 دسی بل می رسد. در هوای آزاد میزان نویز می تواند به 110 دسی بل یا بالاتر برسد. تعویض قطعات : بسته به نوع واترجت (تراشنده) مورد استفاده و سرعت جریان ان ، بعضی قطعات هر 2-6 ساعت یکبار باید تعویض شوند.

اجزای سازنده واترجت

واترجت (تراشنده) شامل جریانی از آب با فشار فوق العاده بالا است که دارای تراشندگی (برش) با سرعت حداکثر 2500 فوت در ثانیه است. این واترجت مانند چاقوهای ریز و درشت مواد را جدا می کند ، به همان روشی که اره ها را این کار را می کنند ، فقط در مقیاس بسیار کوچکتر و بسیار سریع تر و پشت سرهم.

پمپ

از پمپ های تقویت کننده فشار بالا برای ایجاد فشار در آب به اندازه 55000 پی اس ای استفاده می شود. برای واتر جت تراشنده ، فشار کار از تا 31000 تا 37000 پی اس ای متغیر است. در این فشار زیاد سرعت جریان آب بسیار کاهش می یابد و نرخ جریان برای پمپ تقویت  کننده جت پک (شرکت بین المللی) مدل 40 دی تی تنها 4 گرم دردقیقه با فشارعملیاتی 35000 دی پی ای است این به طور قابل توجهی کمتر از سرعت جریان در روشهای سنتی هیدروبلاست است.

 

سرشلنگ

 

هنگامی که آب تحت فشار قرار می گیرد ، از طریق سرشیلنگ یاقوتی که به دلیل استحکام این سنگ از سنگ طبیعی یاقوت تشکیل شده است ، خارج می شود. این سرشلنگ می تواند قطرهایی از 0.003 تا 0.026 اینچ داشته باشد. قطر سرشلنگ بسته به کاربردی که از واترجت برای آن استفاده می شود ، متفاوت است. سرشلنگ آسیب دیده منجر به انتقال ضعیف جریان می شود و از این طریق توانایی برش را تا حد زیادی کاهش می دهد. سرشیلنگ به طور معمول 100 تا 200 ساعت بدون نیاز به تعویض کار می کند کشد و بعد از ان باید ان را تعویض کنید.

کاربرد های اصلی ان در ساخت و ساز:

 

نماشویی با واترجت

برای شستن نمای ساختمان ها و نماشویی برج ها از دستگاه واترجت جهت شستشوی آسان و تمیز استفاده میشود. در شیوه دسترسی با طناب تکنیسین خود را از طریق دو رشته طناب به سطح کثیف رسانده و آن ناحیه را شست و شو میدهد.

پاک کردن رنگ

در ایالات متحده پاک کردن رنگ سرب از پل ها باعث ایجاد مشکلات بزرگی می شود. به طور سنتی ، انفجار شن و ماسه در فضای باز و بدون نگرانی از محیط اطراف انجام می شد. امروزه بسیاری از ایالت های امریکا نیاز به مهار کامل محصولات حذف شده و همچنین زباله های حاصل از انفجار دارند. از فن آوری واترجت با موفقیت برای از بین بردن پوشش و رنگ ها استفاده شده است. واترجت تراشنده قادر به از بین بردن پوشش و رنگ ها بدون ایجاد گرد و غبار یا آسیب رساندن به پایه ی فلز است ، برخلاف ابزارهایی مانند پاک کن های مکانیکی. در فرآیند حذف ، فلز نیز تمیز شده و برای کاربرد جدید رنگ آماده می شود. سطح از خوردگی های محلول تمیز می شود و با تو بهجه زبری سطح نتیجه کمی متفاوت خواهد بود.

 

برش دادن

در صنعت ساخت و ساز ، از واترجت تراشنده به احتمال زیاد برای برش تیرهای استیل و مقاطع بتونی استفاده می شود. برای فولاد میزان برش نسبت به ابزارهای دیگر مانند قوس پلاسما کندتر است. با این وجود ، اغلب هزینه با کاهش و یا حذف مراحل اتمام صرفه جویی می شود. این امر به این دلیل است که هیچ منطقه تحت تأثیر گرما با واتر جت وجود ندارد. واترجت نیز توانسته ورقه های ضخیم بتونی را هم برش دهد. این امر در هزینه خرید اره ها و تیز کردن آنها صرفه جویی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *